top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraAesthetic

Edukativní svět dětí - svět plný pohody

Dětský svět je přirozeně hravý a zvídavý, děti poznávají svět přirozeně a učí se intuitivně.

To co jim předložíme a jaké prostředí jim vytvoříme, tím je ať chceme či nikoli formujeme. Buď k lepšímu nebo často i nevědomky k horšímu.Děti poznají co je jim příjemné a přirozené, milují barvy, smyslové vjemy, dotek, pocit pohody a bezpečí, intuitivně tak přilnou k mazlivým, měkkým a termoregulačním materiálům.


To vše můžeme dětem dopřát tvorbou prostředí ve kterém tráví většinu času.Třeba miminko většinu svého času prospí, jeho postýlka, zavinovačka nebo dečka mu bude největším společníkem v prvních měsících jeho života. Pokud bude náležitě hřejivá a mazlivá, máte vyhráno, protože není nad pocit pohody novorozeného miminka, jeho pocit pohody zaručeně prostoupí celou rodinou.


Pro klidovou a spací zónu jsou naopak vhodnější tlumené pastelové barvy, které dítě příjemně zklidňují, nestimulují k aktivitám a dopřávají prostor k nerušenému proudění a uspořádání myšlenek. Takové barvy a jejich jemné odstíny se vyjímají na stěnách, ložním prádle i na různých textilních doplňcích. Pastelové zavinovačky, hnízdečka a mantinely jsou naprosto kouzelné, miminka jemně objímají, zklidňují a nenápadně ukolébávají ke spánku.


Než děti vyrostou mají to složité. Cítit se přirozeně a příjemně je pro děti v už tak složitém světě velmi důležité! Zkusme pro děti připravit takové prostředí, které je pro ně tak akorát přirozené a příjemné .Děti rostou rychleji nežli jsme často schopni na jejich potřeby reagovat.

Proto je prostředí, které lze měnit, kde mají i děti možnost svého osobního pojetí prostoru ideální. Vše nemusí být striktně zabudované a tak rostoucí variabilní nábytek, víceúčelové doplňky, vám budou v tomto neustále se měnícím období spolehlivými pomocníky.


Relaxační válce v hravých barvách jsou nejen edukativním doplňkem, ale i hřejivým a mazlivým společníkem v četných vývojových fázích dítěte.Tyto válce byly navrženy v designovém studiu Aesthetic, výroba je založena na Upcyklaci kdy je využíváno i zbytkového materiálu z výroby.Třeba si to někdy ani neuvědomujeme, ale když je nám dobře, vidíme všechno v trochu lepším světle, jen tak se něčeho nelekneme, snáz přijímáme výzvy. Učení, vnímání a nasávání nových informací jde tak nějak samo a efektivně. Lépe a déle si naučené pamatujeme, máme chuť se dozvědět víc, čas hezky plyne, a nezáleží na tom, jestli jsme děti nebo dospělí…Toto myšlení je základem principu Montessori pedagogiky - znamená to vědět co děti potřebují. Prostředí pro výchovu dětí by mělo být naplněné důvěrou a láskou, mít řád, mělo by být bezpečné a plně přizpůsobené potřebám, věku, výšce a schopnostem dítěte, mělo by také lahodit oku a plnit svůj účel.

Jak známo, barvy mají na člověka velký vliv a to v mnoha směrech. Dokáží ovlivnit chuť k jídlu i schopnost koncentrace, zklidňují nebo naopak dráždí smysly. I proto Maria Montessori kladla velký důraz na estetiku a my ve studiu Aesthetic s tím jenom souhlasíme.
Základní barvy jsou vhodné pro výuku a ulehčují orientaci. Experimentální studie prokázaly, že neúčinější je pro všechny věkové skupiny červená a modrá. Proto se také v rámci montessori přístupu tyto dvě barvy nejčastěji využívají pro rozlišení.
Proto hračky a různé didaktické nebo motorické pomůcky obvykle koupíme nebo vyrobíme v pestrých barvách. Jsou důležité z hlediska rozlišovacích a učících schopností dítěte. Rozmanité a výrazné barvy lépe udržují jeho pozornost a vzbuzují zájem o aktivitu a učení.


Je zkrátka důležité, aby dětský pokoj působil vzdušně a esteticky, byl v něm dostatek volného prostoru a aby byl laděný do světlých barev. Herní část může děti lákat zářivými pestrými barvami, aby je učení a hraní bavilo. Každý ovšem potřebuje také místo, kde se zastaví a odpočívá, protože děti bývají v dnešní době často přetěžovány. Nejlépe se na klid v duši naladíme obklopeni jemnými pastelovými barvami.

Ve studiu Aesthetic, vám vyrobíme na míru natahovací prostěradla na míru na matrace, nebo polstry na míru. Prostory můžete dál vyladit polštáři, válci či závěsy.


Zdroj: Studio Aesthetic
33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page