top of page
Vyhledat

Otužování v přírodě

Otužování je v poslední době hodně trendy. Účinky otužování jsou blahodárné pro dospělé i děti. Otužování má skvělý vliv na posílení imunitního systému i psychické odolnosti.

Otužilcům se vyhýbají virová onemocnění, snižuje se riziko vzniku vysokého krevního tlaku, zlepšuje se stav alergií apod. Otužování je dlouhodobý proces, kterým se posilují především vlastnosti jako vytrvalost, pevná vůle a trpělivost.Aby taky ne, skutečným otužilcem se člověk stává teprve po 2 letech pravidelného otužování.


Otužování je rituál.


JAK ZAČÍT?

Začněte pomalu! S otužováním se musí začít postupně. Začít můžete jen mytím studenou vodou v umyvadle. Pak postupně přidávejte sprchu. Umyjte se vlažnou až teplou vodou, poté na sebe pusťte na pár vteřin studenou vodu a zase se vraťte k teplé vodě. Tento postup můžete zopakovat vícekrát. Končete vždy studenou vodou. Začněte od nohou a postupujte směrem k hlavě. Každý den vydržte pod studenou vodou o pár vteřin déle. Až se propracujete k několika minutám, máte téměř vyhráno. V zimě se doporučuje sprchovat 1–3 minuty, v létě 3–5 minut.Pokud jste už vydrželi ve studené sprše alespoň tři minuty, můžete se posunout o level výš. Další metou by pro vás mělo být plavání v ledové vodě, jejíž ideální teplota je okolo 15°C. Teplotu vody i délku plavání volte podle toho, jaké úrovně jste v otužování již dosáhli. Někomu stačí, se do vody jen ponořit a hned se venku zahřát, jiný si při plavání ve studené vodě vychutnává pohled na okolní krajinu. Nebuďte ale ve vodě déle než dvacet minut.


Po pobytu v ledové vodě se rozehřejte pohybem a zabalte se do teplého suchého oblečení či deky a zahřejte teplým nápojem.


Není nad to završit zážitek dobrým jídlem a zaslouženým odpočinkem v hřejivém povlečení.

Zdát si nechte třeba o zurčícím potůčku, ve kterém jste statečně posouvali své otužilecké hranice.


Na zdraví!56 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page